Aktualność

15
lutego 2018

Sześć nowych, elektrycznych autobusów będzie jeździło po ulicach Gdyni. Bezemisyjny transport zostanie dofinansowany z programu „GEPARD”.

Program GEPARD Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wspiera rozwój bezemisyjnego transportu publicznego. Projekt zgłoszony przez Gdynię dotyczący zakupu autobusów z napędem elektrycznym uzyskał dofinansowanie w wysokości 40% wartości, czyli 5 044 000 złotych. Cały gdyński projekt ma kosztować dokładnie 15 510 300 złotych. 

- To niezwykle ważny krok w unowocześnianiu naszego transportu publicznego, nad czym pracujemy już od lat. Nowe, elektryczne autobusy pozwolą na skuteczne zmniejszenie emisji ze sporymi korzyściami dla środowiska. To niezwykle innowacyjne pojazdy. Przed nami jeszcze niezbędne formalności dotyczące samego dofinansowania, czyli negocjacje poprzedzające ustalenie ostatecznych warunków – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni. 

W ramach projektu w Gdyni ma pojawić się łącznie 6 nowych autobusów z napędem elektrycznym. Pojazdy dzięki wykorzystaniu „systemu ładowania w ruchu” będą w stanie poruszać się tak samo wydajnie, jak autobusy z konwencjonalnym napędem. Zostaną wyposażone w baterie typu LTO o obniżonej pojemności.

Nowe elektryczne autobusy będą jeździły w obrębie sieci trolejbusowej, dzięki której bateria będzie ładować się za pomocą zainstalowanych na autobusach pantografów – w dużym uproszczeniu odbieraków prądu. Skumulowana w ten sposób energia umożliwi obsługę odcinków linii komunikacyjnych bez wykorzystania sieci trakcyjnej. W każdym z sześciu pojazdów znajdzie się też system rekuperacji energii – rozwiązanie pozwalające na odzyskiwanie energii z hamowania pojazdu, którą można wykorzystać do zasilania układu napędowego. W ramach projektu Gdynia przeszkoli także kierowców autobusów.