Aktualność

25
marca 2018

W 14 gminach Pomorza, już w przyszłym roku, będzie funkcjonował system wypożyczanych rowerów miejskich. Będzie to doskonały sposób na szybkie przemieszczanie się po mieście i alternatywny środek transportu również pomiędzy sąsiadującymi gminami. Właśnie ogłoszono przetarg na wybór dostawcy. 

14 gmin przystąpiło do projektu Systemu Roweru Metropolitalnego - Gdynia, Gdańsk, Sopot, Tczew, Puck, Reda, Kartuzy, Sierakowice, Somonino, Stężyca, Władysławowa, Żukowo, Pruszcz Gdański i Rumia. Projekt ma zostać uruchomiony 1 marca 2019 roku. 

 Projekt zakłada przygotowanie niezbędnego zaplecza technicznego i teleinformatycznego oraz dostarczenie 3866 rowerów, w tym co najmniej 10% z napędem wspomaganym elektrycznie. Rowery mają być wyposażone w moduły GPS, GSM i elektrozamek. System teleinformatyczny będzie wyposażony w moduł geolokalizacji, wypożyczeń i rezerwacji. 

 Wypożyczenie roweru odbywać się będzie za pomocą aplikacji mobilnej w smartfonie, poprzez moduł NFC (zbliżenie smartfona do terminala w rowerze), skanowanie kodu QR lub przy pomocy karty zbliżeniowej. Zaletą systemu ma być jego prostota oraz przystępny cenowo taryfikator. W systemie abonamentowym opłata miesięczna nie może przekroczyć kwoty 10 zł. W cenie użytkownik otrzyma aż 90 minut na codzienne przejazdy. Po przekroczeniu limitu czasowego rowerzysta będzie ponosił opłatę w wysokości 5 gr za minutę. Koszt abonamentu rocznego to nie więcej niż 100 zł, przy zastosowaniu tych samych zasad czasowych, jak w opłacie miesięcznej. Jeśli użytkownik nie będzie chciał skorzystać z opcji abonamentowej koszt jeden minuty wynosić będzie nie więcej niż 10 gr.

Rower będzie można wypożyczyć i zostawić na jednej z 660 stacji postoju. W Gdyni będzie ich 140. Mapka miejsc postojowych powstała na podstawie propozycji mieszkańców naszego miasta podczas konsultacji społecznych. 

– Gdynianie otrzymają bardzo konkretną alternatywę transportową. Do ich dyspozycji będzie aż 1100 rowerów rozlokowanych w 140 miejscach we wszystkich dzielnicach. Na dystansie 3-5 km będzie to najszybszy i najtańszy środek transportu. Minimum 10% całej floty będą stanowiły rowery elektryczne, co ma wielkie znaczenie dla mieszkańców dzielnic wyżej położonych takich jak Oksywie, Obłuże, Karwiny, Dąbrowa, Witomino czy Płyta Redłowska – mówi Jakub Furkal, pełnomocnik prezydenta Gdyni ds. komunikacji rowerowej.