Aktualność

19
czerwca 2018

Rozpoczyna się realizacja największego systemu rowerów elektrycznych w Europie obejmującego 14 gmin Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Sopot-Gdynia. 18 czerwca w Olivia Business Centre w Gdańsku nastąpiło podpisanie umowy z wykonawcą – spółką NB Tricity.

 

  • Pierwsze rowery elektryczne dostępne już od 18 listopada br.
  • 660 stacji postojowych.
  • Atrakcyjne stawki abonamentowe.

Projekt „Budowy Systemu Roweru Metropolitalnego Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot” zakłada stworzenie nowoczesnego systemu rowerów miejskich w 14 gminach. Stacje rowerowe powstaną w Gdyni, Sopocie, Gdańsku, Tczewie, Pucku, Redzie, Kartuzach, Sierakowicach, Somoninie, Stężycy, Władysławowie, Żukowie, Pruszczu Gdańskim i Rumi. Wykonawca dostarczy 4080 rowerów z napędem wspomaganym elektrycznie i wyposażonych w moduł GPS i GSM, wykona zaplecze techniczne i teleinformatyczne.

– Dzisiejsze podpisanie umowy, to finał wielu lat dyskusji i pracy, ale także głębokiego przekonania, że zmienimy rzeczywistość naszych miast, naszych gmin, naszej metropolii. Staramy się żyć aktywnie i wykorzystywać rower już nie tylko w celach rekreacyjnych, ale też komunikacyjnych, dlatego wybór oferty nastąpił w najlepszym możliwym czasie. System MEVO przyczyni się do nowej jakości korzystania z roweru – mówił podczas uroczystości prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek.

Rzecznik prasowy firmy NB Tricity i NextBike Marek Pogorzelski zapewnił, że 18 listopada br. firma dostarczy 1224 rowery.

– I już wtedy, na tym początkowym etapie, będzie to trzeci największy system rowerowy w Polsce. Bardzo zachęcamy do korzystania z tej formy komunikacji, bo jak pokazują wyniki, pracownicy dojeżdżający do pracy rowerem rzadziej się spóźniają i są mniej zestresowani – mówił rzecznik prasowy firmy.

System roweru publicznego MEVO uruchomiony zostanie do 1 marca 2019 r. Ta oferta ma uzupełnić system transportu publicznego aglomeracji. Wypożyczenie roweru odbywać się będzie intuicyjne: za pomocą aplikacji mobilnej w smartfonie (system operacyjny Android oraz iOS), poprzez moduł NFC (zbliżenie smartfona do terminala w rowerze), skanowanie kodu QR lub przy pomocy karty zbliżeniowej. Rower będzie można wypożyczyć i zostawić na jednej z 660 stacji postoju.

Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Dofinansowanie ze środków unijnych wynosi 17.218.259 zł.