Aktualność

27
czerwca 2018

Gdynia znalazła się na 3. miejscu rankingu miast najlepszych dla biznesu oraz dodatkowo została uznana za miasto proekologiczne. Wyróżnienia przyznano podczas IX Kongresu Regionów we Wrocławiu. 

 

Ranking „Miasta atrakcyjnego dla biznesu” organizowała redakcja miesięcznika Forbes. To ranking gmin i miast, w których powstaje najwięcej firm. Wśród miast i gmin o liczbie mieszkańców 150 -299 tys. Gdynia zdobyła trzecie miejsce po Rzeszowie i Katowicach. Organizatorzy rankingu pod uwagę brali liczbę rejestracji nowych przedsiębiorstw w Rejestrze Przedsiębiorców KRS w ciągu ostatnich trzech lat pomniejszoną o upadłości i wykreślenia z KRS. W ten sposób wyliczono, ile przedsiębiorstw przybyło na danym terenie. Liczba nowych firm (netto) po przeliczeniu na 1000 mieszkańców decydowała o kolejności w rankingu. W ciągu ostatnich trzech lat w Gdyni liczba firm zwiększyła się o ponad 1600. 

Podczas panelu „Eko-miasta” Gdynia została uznana jako miasto proekologiczne wg. rankingu miesięcznika Forbes. Udział w debacie „Strefa niskiej emisji w centrach miast” brał Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

- To, w jakich warunkach żyjemy, jest kluczowe. Musimy jednak pamiętać, że wprowadzane rozwiązania nie mogą wykluczać żadnej z grup społecznych. W wielu miastach na świecie są wprowadzane strefy ograniczonego lub całkowitego zakazu wjazdu. W taki sposób zmniejsza się  obecność samochodów ciężarowych w miastach. To w Gdyni nie byłoby jednak możliwe ze względu na funkcjonujący port, który jest kluczowym elementem miasta. Całkowity zakaz wjazdu dla samochodów ciężarowych do miast  u nas nie jest możliwy – mówił podczas kongresu Bartosz Bartoszewicz. – Skupiamy się na wprowadzaniu ekologicznego transportu, carsharingu i działań edukacyjnych już na etapie przedszkola – wymienił wiceprezydent.