Aktualność

11
lipca 2018

Kaszubi z Pomorza oraz ci rozrzuceni po różnych miejscach świata w tym roku spotkali się w Luzinie. Zjazd zorganizowano już po raz dwudziesty. Patronat nad tym wydarzeniem objął Prezydent RP, Andrzej Duda.


XX Światowy Zjazd Kaszubów był okazją do spotkania się w swoim rodzinnym regionie Kaszubów zamieszkujących obecnie poza Pomorzem. Pojawili się goście z Kanady, USA, czy Ekwadoru. Tradycyjnie uczestników zjazdu na miejsce przywiózł pociąg Transscasubia, który wyruszył z Chojnic do Luzina.


Kaszubi świętowali w tym roku podwójną rocznicę – 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę oraz 20-lecie wprowadzenia reformy samorządowej, w wyniku której powstało województwo pomorskie, łączące obszar zamieszkania Kaszubów w jednej jednostce administracyjnej. Jak co roku imprezie towarzyszyły występy artystyczne zespołów kaszubskich, turniej baśki kaszubskiej oraz Mistrzostwo Świata Kaszubów w piłkę nożną w 6 osobowych zespołach. Nie zabrakło również stoisk z wyrobami regionalnymi i rękodziełem artystycznym ora produktami lokalnej kuchni.  Jak oceniają organizatorzy, zjazd zgromadził ok. 6 tys. osób.
Pierwsza taka impreza odbyła się w 1999 r. w Chojnicach, gdzie odbyć się ma również przyszłoroczne wydarzenie.