Aktualność

09
września 2018

Od 21 września br. w kinach wyświetlany będzie nowy film Filipa Bajona "Kamerdyner" opisujący ważne wydarzenia rozgrywające się na Kaszubach w pierwszej połowie XX wieku. Sceny do filmu nagrywane były m.in. na Pomorzu i w lasach piaśnickich. Część dialogów napisana została po kaszubsku. Aktor grający jedną z głównych ról zachęca w krótkich filmikach w mediach społecznościowych do nauki języka kaszubskiego. 

 

Odtwórca głównej roli w nowym filmie Filipa Bajona „Kamerdyner” Sebastian Fabijański podjął się niełatwego zadania nauki języka kaszubskiego. Seria lekcji „Ucz się kaszubskiego z Kamerdynerem” pozwala poznać piękno i oryginalność kaszubskiej mowy. Aktor uczy jak powiedzieć kocham, jak wznieść toast, poprosić do tańca.


„Kamerdyner” to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami i opowiedziana z epickim rozmachem historia splątanych losów Polaków, Kaszubów i Niemców na tle burzliwych wydarzeń pierwszej połowy XX stulecia. Mateusz Krol (Sebastian Fabijański), kaszubski chłopiec, po śmierci matki zostaje przygarnięty przez pruską arystokratkę Gerdę von Krauss (Anna Radwan). Dorasta w pałacu. Rówieśniczką Mateusza jest córka von Kraussów Marita (Marianna Zydek). Między młodymi rodzi się miłość. Ojcem chrzestnym chłopca jest kaszubski patriota Bazyli Miotke (Janusz Gajos), który podczas konferencji pokojowej w Wersalu walczy o miejsce Kaszub na mapie Polski, a potem buduje symbol jej gospodarczego sukcesu Gdynię. Traktat wersalski, który daje Polsce niepodległość, sprawia, że von Kraussowie tracą majątek i wpływy. Wszyscy bohaterowie czują, że świat, który znali, wkrótce diametralnie się zmieni. Wśród żyjących obok siebie Kaszubów, Polaków i Niemców narastają niechęć i nienawiść. Wybucha II wojna światowa. W Lasach Piaśnickich naziści dokonują mordu na ludności cywilnej – pierwszego ludobójstwa tej wojny.
 
Praca nad filmem stanowiła ogromne wyzwanie dla obsady – po raz pierwszy w historii polskiej kinematografii część dialogów została napisana po kaszubsku. W tym języku mówią m.in.: Janusz Gajos, wcielający się w rolę Bazylego Miotke, Sebastian Fabijański w roli Mateusza Krola i Diana Zamojska grająca Urszulę Miotke.
 
Film „Kamerdyner” w reż. Filipa Bajona w kinach od 21 września. W rolach głównych: Janusz Gajos, Sebastian Fabijański, Marianna Zydek, Adam Woronowicz, Anna Radwan, Borys Szyc, Łukasz Simlat, Daniel Olbrychski, Kamilla Baar-Kochańska, Marcel Sabat, Diana Zamojska oraz Sławomir Orzechowski.