Aktualność

19
września 2018


Jeden wspólny bilet w komunikacji publicznej Pomorza to już nieodległa przyszłość. Właśnie rozpoczęły się testy na dwóch trasach w regionie. Docelowo system transportowy Pomorza ma być połączony we szwedzkim regionem Blekinge. 

Na trasach komunikacji publicznej łączących Słupsk i Starogard Gdański z Trójmiastem rozpoczął się pilotaż projektu „Wspólny bilet”. W autobusach, tramwajach, trolejbusach i pociągach na tych trasach pasażerowie będą mogli zobaczyć specjalne identyfikatory w formie uchwytów wyposażone w tagi NFC i kody QR umożliwiające organizatorom pilotażu komunikację ze smartfonami pasażerów. Pilotażowy projekt jest realizowany w ramach międzynarodowego projektu Interconnect, którego ostatecznym celem jest połączenie systemów transportowych regionu Pomorza ze szwedzkim regionem Blekinge. 

Pilotaż obejmuje połączenia komunikacyjne miast - Gdańska, Gdyni, Słupska, Starogardu Gdańskiego i Tczewa oraz wybranych przystanków kolejowych w województwie. 

Testerzy będą sprawdzali przejrzystość i intuicyjność aplikacji, ocenią stopień skomplikowania zakupu biletu oraz skontrolują czy zainstalowane w pojazdach elementy infrastruktury są przyjazne dla ludzi. Sprawdzą także poprawność zapisywanych przez system danych o przystankach. Organizatorzy testów chcą pozyskać informacje o przejazdach pasażerów, ale przede wszystkim ocenić możliwości połączenia systemów transportowych Pomorza ze szwedzkim regionem Blekinge.

Trwają prace nad automatyzacją czynności, które pasażer wykonuje w czasie podróży: wybór godziny odjazdu poszczególnych środków transportu, dotarcie na przystanek i zakup poszczególnych biletów. Docelowo wykonywanie tych czynności będzie wspomagane przez system sensorów i aplikacje na smartfon.

Wnioski z pilotażu pozwolą na przygotowanie się do wprowadzenia zintegrowanego systemu płatności za usługi transportu zbiorowego w całym województwie pomorskim. System docelowy ma objąć zarówno transport miejski, jak i regionalny – w szczególności kolejowy.