Aktualność

10
grudnia 2018

Komisja Europejska nagrodziła Gdynię za działania skierowane do osób z  niepełnosprawnością intelektualną, przyznając jej trzecie miejsce w konkursie Access City Award. Nagroda została przyznana 4 grudnia w Brukseli, podczas konferencji z okazji Europejskiego Dnia Osób Niepełnosprawnych. 

W 9. edycji rankingu Access City Award brały udział 52 miasta. Do finału zakwalifikowało się 5 miast - Gdynia, hiszpańskie Vigo, węgierski Kaposvar, francuskie Evreux, oraz holenderska Breda. Pierwszą lokatę zajęła holenderska Breda, drugie miejsce otrzymało Evreux, a trzecie miejsce zajęła Gdynia. 

Nagrodę dla Gdyni odebrał wiceprezydent Bartosz Bartoszewicz. 

– To nagroda dla wszystkich mieszkańców Gdyni, ale szczególnie dla tych, którzy ciężko pracowali, aby nasze miasto było dostępne, przyjazne i otwarte. W Gdyni skupiamy się nie tylko na dostępności miejskiej infrastruktury, ale niezwykle ważne są też relacje i sposób, w jaki dbamy o każdą osobę w naszym sąsiedztwie. Chodzi o empatię i tolerancję. Chciałbym podziękować wszystkim, którzy są zaangażowani w ten projekt. Tym, którzy każdego dnia myślą, co mogą zrobić w miejscu, w którym żyjemy, abyśmy mogli być coraz bardziej szczęśliwi – mówił podczas ceremonii Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

To nie pierwszy raz Gdynia została dostrzeżona przez kapituę konkursu. W  otrzymała wyróżnienie w kategorii transport i infrastruktura. 

Access City Award to prestiżowa nagroda przyznawana od 2010 roku przez Komisję Europejską we współpracy z Europejskim Forum Niepełnosprawności (European Disability Forum) i Europejską Platformę Osób Starszych (AGE Platform Europe). W konkursie wyróżniane są europejskie miasta, które są najbardziej przyjazne i dostępne dla osób z niepełnosprawnościami, gwarantują równy dostęp do praw podstawowych, poprawiają jakość życia mieszkańców i zapewniają wszystkim - niezależnie od wieku, mobilności i umiejętności - równy dostęp do wszystkich zasobów i atrakcji miejskich.