Aktualność

30
września 2021

 

W Gdyni odbędą się mistrzostwa świata w pływaniu na SUP-ie. Międzynarodowa Federacja Kajakowa wybrała Gdynię na miejsce imprezy, która odbędzie się we wrześniu 2022 roku.

 

Pływanie na SUPie (Stand Up Paddle) staje się coraz popularniejsze również w Polsce. Ta dyscyplina sportowa pozwala na pływanie po każdym akwenie, jednak większe wyzwanie stanowi pływanie po morzu, ze względu na trudności z zachowaniem równowagi pływającego.

 

– Ogromnym sukcesem i wyzwaniem jest przyznanie przez Międzynarodową Federacje Kajakową Mistrzostw Świata SUP 2022 Polsce, które odbyło się po wielu staraniach. Do roli gospodarza tego międzynarodowego wydarzenia pretendowało wiele miast z całego świata. Jesteśmy dumni, że spośród kilku miast w Polsce wybraliśmy Gdynię i w rezultacie to właśnie to wspaniałe, przyjazne i rozwojowe miasto nad Bałtykiem zaimponowało Zarządowi ICF szczegółami swojej oferty i entuzjazmem dla imprezy. Będzie to ogromne i medialne wydarzenie dla kilkuset międzynarodowych zawodników, ważne dla Nas jak i miasta–gospodarza, które niesie ze sobą wiele wyzwań i trudności połączonych z odpowiedzialnością, ale może stać się trampoliną do osiągnięcia sukcesu i dalszego rozwoju dyscypliny w kraju oraz promocji Gdyni – podsumowuje Jakub Sitkowski, Prezes Związku Sportowego SUP.

 

Jest to nowa dyscyplina sportowa, która szybko zyskuje popularność, gdyż do jego uprawiania potrzebna jest tylko specjalna deska tzw. SUP. W Polsce Związek Sportowy SUP powstał w marcu 2020 i został uznany za oficjalną dyscyplinę Polskiego Związku Kajakowego.

– Gdynia idealnie odpowiada wymogom infrastrukturalnym do organizacji tych mistrzostw, stąd jestem przekonany, że wrażenia uczestników będą niezapomniane – mówi wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju Marek Łucyk.

 

Mistrzostwa świata w 2019 odbyły się w Qingdao w Chinach, gdzie na wodach Morza Żółtego rywalizowali sportowcy z całego świata. Kolejna edycja zawodów miała miejsce na Węgrzech, na największym jeziorze śródlądowym w Europie i były to największe zawody SUP w 2021 roku.