Aktualność

16
marca 2022

Wojna na terenie Ukrainy zmusiła jej mieszkańców do opuszczenia swojego kraju. Do Polski trafiło już ponad 1 milion 500 tysięcy uchodźców. Ludzie w całym kraju zaangażowali się w różne formy pomocy osobom uciekającym przed wojną. Również Wejherowo przyjęło migrantów wojennych oferując im wsparcie w zakresie edukacji, wsparcia zawodowego, językowego czy psychologicznego.

 

Z Ukrainkami przebywającymi w Wejherowie spotkał się Arkadiusz Kraszkiewicz, zastępca prezydenta miasta, a także Grzegorz Gaszta, kierownik Wydziału Spraw Obywatelskich i Urzędu Stanu Cywilnego Urzędu Miejskiego w Wejherowie. Panowie przedstawili formalne czynności pozwalające na pobyt, ale także wykonywanie pracy czy kontynuowanie nauki na terytorium Polski.

Stowarzyszenie Przyjaciół Rodziny w Wejherowie organizuje bezpłatne lekcje języka polskiego. Konwersacje w języku polskim odbywają się w grupach dla dzieci i dorosłych.

 

Filharmonia Kaszubska oraz Miejska Biblioteka Publiczna przygotowały ofertę kulturalną dla Ukraińców. W sobotę, 19 marca, o godz. 12.00 odbędzie się animowany seans filmowy - „Nasze magiczne Encanto” z dubbingiem ukraińskim. Wstęp jest bezpłatny, a bezpłatne wejściówki można rezerwować i odbierać w kasie Filharmonii Kaszubskiej.

 

Od 21 marca, w poniedziałkowe popołudnia odbywać się będą zajęcia z animacji filmowej. Filharmonia zaprasza również na warsztaty teatralne. W Miejskiej Bibliotece Publicznej organizowane będą spotkania, podczas których obywatele z Ukrainy będą mieli okazję spotkać się w swoim gronie, porozmawiać, a ważnym aspektem będzie integracja i wsparcie w tym trudnym dla nich czasie.