Aktualność

27
kwietnia 2022

W Wejherowie 23 kwietnia br. chóry i zespoły wokalne z całego kraju rywalizowały o statuetkę Złocistego Żagla oraz nagrodę ufundowaną przez Prezydenta Miasta Wejherowa w Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni o Morzu. To wydarzenie ma długą tradycję, gdyż odbywa się w grodzie Wejhera już od 1966 roku. Jury podkreśliło starania władz samorządowych Wejherowa w pielęgnowanie tradycji związanych z kulturą kaszubską i marynistyczną.

 

Pomimo tego, że Wejherowo nie leży nad samym morzem Bałtyckim, pielęgnuje kaszubskie tradycje marynistyczne. W 1920 roku Polska odzyskała niepodległość i dostęp do morza, lecz nie posiadała infrastruktury morskiej. Wejherowo, jako stolica tworzącego się regionu nadmorskiego było miastem gotowym do przyjęcia roli centrum dla tworzących się zrębów gospodarki morskiej, a także ośrodkiem administracyjnym i zapleczem dla budującej się Gdyni. Tutaj utworzono Urząd Marynarki Handlowej i Urząd Rybacki, Wejherowski Sąd Powiatowy prowadził rejestr morskich statków handlowych w 1925 roku działała Izba Morska, w 1928 roku utworzono Powiat Morski.

Od 1966 roku w Wejherowie organizowany jest Ogólnopolski Festiwal Pieśni o Morzu. Chóry i zespołu muzyczne z całego kraju zjeżdżają do Wejherowa, aby zaśpiewać pieśni związane z morzem. W tym roku, 23 kwietnia, odbyła się XXV edycja tego muzycznego wydarzenia.

 

Przesłuchania chórów odbywały się w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. F. Chopina w Wejherowie, a chóry po występie regulaminowym zaśpiewały dla wejherowskiej publiczności na placu Jakuba Wejhera. Atrakcją dla chórzystów i dla mieszkańców była parada chórów przed ratuszem wraz z pokazem baletowym o morzu oraz odśpiewaniem przez wszystkie chóry "Hymnu do Bałtyku" pod batutą prof. Marka Rocławskiego. Następnie chórzyści przemarszerowali deptakiem do Filharmonii Kaszubskiej przy dźwiękach orkiestry dętej gminy Wejherowo. Trzy chóry podczas niedzielnych nabożeństw wystąpiły w kościołach w Pucku, Władysławowie i Swarzewie.

 

Zwycięzcą XXV Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni o Morzu został Chór Dziecięcy "Szczygiełki" z Poniatowej pod dyrekcją Anny Karwat. Chór zdobył statuetkę Złocistego Żagla oraz nagrodę ufundowaną przez Prezydenta Miasta Wejherowa w wysokości 10 tys. zł. Jury pod przewodnictwem prof. dr hab. Elżbiety Wtorkowskiej przyznało złote, srebrne i brązowe dyplomy w trzech kategoriach oraz sześć wyróżnień.

 

Podczas uroczystej gali prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt przypomniał historię Festiwalu Pieśni o Morzu sięgającą 1966 roku. Wręczył również pisemne podziękowania osobom szczególnie zasłużonym dla festiwalu.